Answer:
Explanation: V°( INITIAL VELOCITY ) = 22 m/S
ANGLE (THETA) = 35°
V°Y( INITIAL VELOCITY AT Y AXIS ) = ?
AS WE KNOW THAT
V°Y = V°sin ∅
V°Y = 22 sin 35
V°Y = 12.61 m/s
7.8m questions
10.4m answers