177k views
3 votes
Two crates, 10 kg and 15 kg respectively, are connected with a thick rope according to the diagram. A force, to the right, of 500 N is applied. The boxes move with an acceleration of 2 m/s^2 to the right. One third of the total frictional force is acting on the 10 kg block and two thirds on the 15 kg block. Calculate: the magnitude and direction of the total frictional force present.

1 Answer

3 votes

Step-by-step explanation:

Total frictional force = 500 N

Magnitude of frictional force on 10 kg block = 500 N/3 = 166.67 N

Magnitude of frictional force on 15 kg block = 500 N/3 x 2 = 333.33 N

Direction of frictional force on 10 kg block = Left

Direction of frictional force on 15 kg block = Left

User Faceman
by
7.6k points