menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Write and solve an equation for the following situation: mia was getting ready to go back to school. She purchased 7 pens and a binder that cost $1. 25. She spent a total of $7. 90. How much did each pen
asked
Nov 8, 2023
71.5k
views
1
vote
Write and solve an equation for the following situation: mia was getting ready to go back to school. She purchased 7 pens and a binder that cost $1. 25. She spent a total of $7. 90. How much did each pen cost?.
Mathematics
high-school
Catwith
asked
by
Catwith
6.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer is 0.95
This is due to subtracting 7.90-1.25 giving us 6.65
Then we divide that by 7 giving us the answer of 0.95
Kasean
answered
Nov 9, 2023
by
Kasean
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer: $0.95
Explanation:
7.90 - 1.25 = 6.65
6.65 divided by 7 = 0.95
Singingfish
answered
Nov 15, 2023
by
Singingfish
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org