menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A company orders 25 boxed lunches from a deli for $208.75. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
asked
Feb 22, 2023
128k
views
4
votes
A company orders 25 boxed lunches from a deli for $208.75. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
Mathematics
college
Lauromine
asked
by
Lauromine
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer: $8.35
Explanation: To find unit rate you divide the total cost by the amount of units so, $208.75/25=8.35
Mch
answered
Feb 27, 2023
by
Mch
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 17, 2023
32.8k
views
A company orders 25 boxed lunches from a deli for $208.75. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?
Alkber
asked
Apr 17, 2023
by
Alkber
8.7k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
32.8k
views
asked
Oct 5, 2024
106k
views
A company orders boxed lunches from a deli, which all cost the same price. The relationship between the number of boxed lunches ordered, x, and the total cost in dollars of the lunches, y, is represented
Piotr Kukielka
asked
Oct 5, 2024
by
Piotr Kukielka
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
106k
views
asked
Jan 12, 2024
213k
views
A company orders 10 boxed lunches from a deli for $83. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch? Answer
Marco Fatica
asked
Jan 12, 2024
by
Marco Fatica
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
213k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org