128k views
4 votes
A company orders 25 boxed lunches from a deli for $208.75. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

User Lauromine
by
5.6k points

1 Answer

6 votes
Answer: $8.35

Explanation: To find unit rate you divide the total cost by the amount of units so, $208.75/25=8.35
User Mch
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.