Answer:
y = 3.8x
Explanation:
Let y = the cost of the cherries
Let x = pounds of cherries
We can find the unit rate by either:
= $3.80 per pound
or
Now we can write the equation
hy = 3.8x
8.6m questions
11.2m answers