4.4k views
1 vote
There is a proportional relationship between the weight and total cost of a bag of cherries. One bag weighs 2.1 pounds and costs $7.98. Another bag weighs 2.8 pounds and costs $10.64.

Describe how you would graph the proportional relationship.

PLEASE HELPPP, I got like three different answers

User Vijay S
by
8.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

y = 3.8x

Explanation:

Let y = the cost of the cherries

Let x = pounds of cherries

We can find the unit rate by either:


(7.98)/(2.1) = $3.80 per pound

or


(10.64)/(2.8) = $3.80 per pound

Now we can write the equation

hy = 3.8x

User MyLibary
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories