menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18. What is the price per pound of kitty litter?
asked
May 18, 2023
69.7k
views
5
votes
A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18.
What is the price per pound of kitty litter?
Mathematics
middle-school
Sam Ccp
asked
by
Sam Ccp
6.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
0.36$ is the correct answer
Jcalonso
answered
May 19, 2023
by
Jcalonso
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
18 dollars/50 pounds
0.36
$0.36/pound
Kerosene
answered
May 25, 2023
by
Kerosene
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org