44.7k views
4 votes
An electrician leans an extension ladder against the outside wall of a house so that it

reaches an electric box 27 feet up. The ladder makes an angle of 62° with the ground.
Find the length of the ladder. Round your answer to the nearest tenth of a foot if
necessary?

User Malik
by
6.9k points

2 Answers

6 votes

Answer: 59.5 ft

Explanation:

When the ladder lay on the wall it makes a triangle. And for this equation, we have to use the sin to find the length.

Sin = opposite / hypotenuse

Sin 62 = 27 / h

27 / 0.4539

h= 59.48

h=59.5 feet

User Timothymcgrath
by
7.1k points
3 votes

Answer:

30.6

Explanation:

I AM HIM

User Sean Woods
by
7.2k points