73.1k views
12 votes
$13.12 for 9 bottles of soda. What is the unit price? Round to the nearest cent (hundredths place).

P.S. this is due today

User Iavr
by
6.9k points

2 Answers

4 votes
Hope this helps, if you need a link to this website just ask me
$13.12 for 9 bottles of soda. What is the unit price? Round to the nearest cent (hundredths-example-1
User M Tariq Aziz
by
7.5k points
3 votes

Answer:

$1.45 is the unit price

Explanation:

$13.12 total / 9 bottles = $1.45 per bottle

User Gurleen Sethi
by
7.3k points