menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it. 10 ÷ 5.49 = 1.82 each
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it. 10 ÷ 5.49 = 1.82 each
asked
Sep 3, 2023
231k
views
4
votes
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49.
Find his mistake and correct it.
10 ÷ 5.49 = 1.82 each
Mathematics
middle-school
Karen Grigoryan
asked
by
Karen Grigoryan
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
The mistake Seth made was that he divided 10 by 5.49 not 5.49 by 10 the answer is $0.55
Delali
answered
Sep 4, 2023
by
Delali
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer: the real unit price would be 0.55¢
Explanation:
Sifat Amin
answered
Sep 10, 2023
by
Sifat Amin
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 18, 2018
74.7k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it. Here's his math problem - 10/$5.49 =$1.82 each
Shlomo Zalman Heigh
asked
Aug 18, 2018
by
Shlomo Zalman Heigh
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
74.7k
views
asked
Jun 14, 2016
105k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it.
Sondergard
asked
Jun 14, 2016
by
Sondergard
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
105k
views
asked
Dec 18, 2017
52.1k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it
Ximaera
asked
Dec 18, 2017
by
Ximaera
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
52.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org