65.4k views
4 votes
Calculate the wavelength of a sound wave with a frequency of 1.2KHz when the speed of

sound in air = 0.33 km/s

User AkisC
by
7.0k points

1 Answer

0 votes

The wavelength of the sound at frequency of 1.2khz will be 0.275 m

we know that,

velocity= frequency x wavelength

0.33 km/s = 1.2khz x wavelength

wavelength = 0.33 km/s/1.2khz

wavelength = 330m/s / 1200hz

wavelength = 0.275m

User Cooljohny
by
6.1k points