205k views
11 votes
Stop & Shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for $3. How much will 8 roll(s) cost?

User Wold
by
7.7k points

2 Answers

9 votes

Final answer:

To calculate the cost for 8 rolls of paper towels during the sale at Stop & Shop, divide the sale price of 5 rolls (3) by 5 to find the price per roll (0.60), then multiply that by 8, resulting in a total cost of 4.80.

Step-by-step explanation:

To find out how much 8 rolls of paper towels would cost at the sale price, we first need to determine the price per roll. Since 5 rolls cost $3, we divide 3 by 5 to find the price for each roll.

3 ÷ 5 = 0.60 per roll

Now, to find out the cost for 8 rolls, we multiply the price per roll by the number of rolls:

8 rolls × 0.60 per roll = 4.80

Therefore, 8 rolls of paper towels will cost 4.80 during the sale at Stop & Shop.

User MeV
by
8.0k points
4 votes
You take 3 and Divided by five which gives you 1.06 her role any times that by eight which gives you about $9.20
User Malo
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories