233k views
2 votes
Emma bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $2.27 and

a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $51.23. Write and solve an
equation which can be used to determine j, how much each bottle of juice cost.

Equation:

Answer: j =

User Kaspi
by
4.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$2.05

Explanation:

the cost of 24 bottle juice= $51.53-$2.27=$49.26

the cost of one bottle juice = $49.26/24j = j = $2.05

The cost of one bottle = $2.05

User Rafael T
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.