80.8k views
0 votes
A laptop computer that has a regular price of $500 is on sale for ​$300. What percent of the regular price is the​ savings?

The sales price represents a ____​% savings.

User Enbr
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

40% saving

Explanation:

the percentage saving is calculated as


(saving)/(original) × 100%

saving = $500 - $300 = $200

then

percentage saving =
(200)/(500) × 100% = 0.4 × 100% = 40%

User Slayton
by
7.4k points