35.4k views
6 votes
Emily bought 4 pounds of grapes for $20 .find the unit price A)$5 B)15 c)1 D)20​

User Jarus
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

(a)5

Explanation:

$20 ÷4 pounds of grapes = $5

User GustyWind
by
4.7k points