menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
(Write as a fraction. No spaces in your answer) What is the unit rate for $12 for 3 paperback books?
asked
May 27, 2023
32.1k
views
5
votes
(Write as a fraction. No spaces in your answer) What is the unit rate for $12 for 3 paperback books?
Mathematics
middle-school
Josh Brown
asked
by
Josh Brown
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
4/1 Because 12 dollars divided by 3 books is 4. 4 in the fraction form is 4/1.
Fernando Vieira
answered
May 29, 2023
by
Fernando Vieira
4.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
12/3
cause 12 divided by 3
Alejandro Vargas
answered
Jun 2, 2023
by
Alejandro Vargas
4.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org