32.1k views
5 votes
(Write as a fraction. No spaces in your answer) What is the unit rate for $12 for 3 paperback books?

User Josh Brown
by
4.7k points

2 Answers

1 vote
4/1 Because 12 dollars divided by 3 books is 4. 4 in the fraction form is 4/1.
User Fernando Vieira
by
4.6k points
1 vote

12/3

cause 12 divided by 3

User Alejandro Vargas
by
4.2k points