158k views
4 votes
Alonso went to the store to buy some almonds. The price per pound of the almonds is $7.25 per pound and he has a coupon for $3.50 off the final amount. With the coupon, how much would Alonso have to pay to buy 5 pounds of almonds? Also, write an expression for the cost to buy pp pounds of almonds, assuming at least one pound is purchased.

Alonso went to the store to buy some almonds. The price per pound of the almonds is-example-1
User Suzie
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

It costs 32.75 for five pounds. and the expression would be p7.25-3.50

Explanation:

5*7.25 = 36. 25. 36.25-3.50=32.75

c=p7.25-3.50 would be the expression. :)

User Vigonotion
by
5.2k points