227k views
4 votes
Makayla paid $3. 36 for 1. 4 pounds of grapes. What is the unit rate per pound of grapes?.

User James Gan
by
8.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:2.4

Explanation:

Based on the information given the unit rate per pound is 2.4.

Using this formula

Unit rate per pound=Costs/Pounds

Where:

Cost=$3.36

Pounds=1.4 pounds of grapes

Let plug in the formula

Unit rate per pound=$3.36/1.4

Unit rate per pound=2.4

the unit rate per pound is 2.4.

User Sfisioza
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories