Answer:
0.001.
Explanation:
So, P (X=150) = P (X>150) - P (X>151) So, P (X>151) = (151-120)/sqrt (120) = P (Z>2.8299) = 0.5- 0.4977 = 0.0023 So, the probability of getting 150 customers in a day = 0.0033- 0.0023 which is equal to 0.001.
7.8m questions
10.4m answers