165k views
3 votes
Willy is driving 15m/s in a 10m/s zone. Officer Wheeler is sitting at the corner and begins to chase Willy immediately. If the police cruiser accelerates at 2m/s/s,

A) How long does it take for Officer Wheeler to catch up to Willy?
B) How far from the corner is the catch up point?
C) Are the two cars going the same speed at the catch up point?

1 Answer

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Given:

V = 15 m/s

a = 2 m/s²

__________

A) t - ?

B) D - ?

С) V₁ - ?

V₂ - ?

A) Willy equation of motion:

X₁ = V·t

Wheeler's equation of motion:

X₂ = a·t² / 2

X₁ = X₂

V·t = a·t² / 2

V = a·t / 2

Time:

t = 2·V / a = 2·15 / 2 = 15 s

B)

Distance:

D = a·t² / 2 = 2·15² / 2 = 225 m

C)

Speed Willy:

V₁ = 15 m/s

Speed Wheeler:

V₂ = a·t = 2·15 = 30 v/s

V₂ > V₁

User Astronavigator
by
7.5k points