Answer:
4.
![Daryll: (8 miles)/(40 minutes)* (60 min)/(1 hr) = 12 miles per hr.\\Isabella: (5 miles)/(30 minutes) *(60 min)/(1 hr) = 10 miles per hr.\\](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ldvf05evsmax71ppln2zvei5hpey1gje3r.png)
Therefore Daryll will go 24 miles in 2 hours. Isabella will go 20 miles in 2
hours.
Final answer: Daryll goes further in two hours by 4 miles.
5.
dollars
Final answer: 3.60 dollars
6. 8 oranges = 2(2.45) = 4.90 dollars
12 oranges = 3(2.45) = 7.35 dollars
Explanation:
Simple ratio problems. IF you still don't get it Khan Academy is helpful.