71.9k views
0 votes
PLEASE HELP!!! - There are 12 green cubes,9 blue cubes, and 4 white cubes in a bag. Write the probability of pulling out each color as a percentage.

A green cube ____
A blue cube _____
A white cube ____

1 Answer

3 votes

Answer: green cube=48% chance, blue=36% chance, white =16% chance.

Step-by-step explanation: 1. You want to add up all the cubes. There are 25 cubes in total (9+4+12=25)

2. For the green cube, we know there are 12 cubes, so there would be a 12/25 chance which is a 48% chance


3. The same thing applies to the blue cube. There are 9 of them so it would be a 9/25 chance (36%)


4. There are 4 white cubes. 4/25 is a 16% chance.

PLEASE HELP!!! - There are 12 green cubes,9 blue cubes, and 4 white cubes in a bag-example-1
User Neoerol
by
6.8k points