85.6k views
5 votes
Compare and Explain: Are they equivalent?

$3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels

User Brack
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

Answer: No

Step-by-step explanation: You want to find the unit rate for each bagel. 6/3 is 2 dollars, so each bagel is going to cost 2 dollars. If your getting 24 bagels for 9 dollars, 24/9 is 2 2/3 dollars for each bagel. 2 ≠ 2 2/3 so therefore, they're not the same.

User Lloyd Meinholz
by
8.7k points
2 votes
24/6 is 4
so 4 x $3 is $12
they are not equivalent as 24 bagels would be worth $12 not $9 if they were equivalent
User Aydin Hassan
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories