145k views
3 votes
Compare and Explain: Are they equivalent?

Jenny is comparing the cost of two packages of socks. One package has 8 pairs of socks for $12. Another package has 3 pairs of socks for $6. Are the rates equivalent?

1 Answer

4 votes

Answer: no

Step-by-step explanation: You want to find the unit price or rate, in other words how much 1 pair would cost. For the first package, 12/8= $1.5 for one pair of socks.


For the 2nd package, you would divide $6/3 pairs, which is $2 dollars for 1 pair.


2 ≠ 1.5

User Roychri
by
5.3k points