Answer: no
Step-by-step explanation: You want to find the unit price or rate, in other words how much 1 pair would cost. For the first package, 12/8= $1.5 for one pair of socks.
For the 2nd package, you would divide $6/3 pairs, which is $2 dollars for 1 pair.
2 ≠ 1.5