16.0k views
0 votes
A 7-kilogram bag of gravel costs $26.45. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

1 Answer

3 votes

Answer:

$3.78/kg

Explanation:


26.45 \ / 7 = 3.78

User Drewlio
by
6.3k points