228k views
22 votes
A store had pears on sale for $1.50 a pound. Roberta spent $11.25. on pears. How many pounds did she buy?

(show ur work)

User Tamouse
by
7.7k points

1 Answer

5 votes
11.25/1.50=7.5. So she bough 7.5 pounds
User Distjubo
by
7.6k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories