196k views
1 vote
25 kg boy sits at the top of a 15m hill. He slides down and loses 100 J of energy to heat. What is his velocity at the bottom of the slide?

1 Answer

4 votes

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

ORIGINAL Potential Energy = mgh = 25 * 9.81 * 15 = 3679 j

Loses 100 J so now has 3579 J which is converted to Kinteic Energy

KE = 1/2 mv^2

3579 = 1/2 ( 25)(v^2 )

v^2 = 286.3

v=~17 m/s

User TakeSoUp
by
7.5k points