219k views
3 votes
Mateo is looking at another company for invitations. Company D sells 80 invitations for $44. What is the unit rate?

User Jeson
by
8.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

80/44 = 1.81

The unit rate is $1.81

User Sharoya
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories