Answer:
Step-by-step explanation:
Given:
ΔV = 300 km/h = 300 000 m / 3 600 s ≈ 83.3 m/s
Δt = 20 s
_____________
a - ?
The acceleration:
a = ΔV / Δt = 83.3 / 20 ≈ 4.2 m/s
7.7m questions
10.3m answers