151k views
4 votes
A 2-pound bag of candy costs $6.04. What is the unit price?
per pound

User Damascus
by
6.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Explanation:

6.04 divded by 2= 3.02 per pound

User Volody
by
5.6k points
6 votes

Answer:

it would be $3.02

Explanation:

you pretty much do $6.04/2 Ib

therefore, your answer would be $3.02

User DanieleDM
by
5.9k points