223k views
0 votes
300 large pretzels cost $171. What is the unit price per pretzel?

User Flakx
by
7.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The unit price per pretzel is 57 cents (fifty-seven cents) each!

Explanation:

Step One: Divide

Since the price is 171 dollars for 300 large pretzels, and you want to find the price of each pretzel, divide the price by the amount of pretzels.

171 / 300 = 0.57

Step Two: Convert

The answer is 0.57, but since you want to know the unit price, you need to convert it to dollars, and that's simple.

0.57 of a dollar is 57 cents.

Step Three: Get your Answer

Your answer is 57 cents per pretzel! You can double-check this by multiplying 0.57 by 300, getting 171.

Hope my answer helped you!

User Hardeep
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories