menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find both unit rates. They paid $96.88 for 8 pizzas. Question 1 options: $12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar A: $12.11 pizza/dollar and about $0.08/pizza B: $96.88/pizza and about 8 pizzas/dollar
asked
Jun 7, 2023
97.6k
views
1
vote
Find both unit rates.
They paid $96.88 for 8 pizzas.
Question 1 options:
$12.11/pizza and about 0.08 pizza/dollar
A: $12.11 pizza/dollar and about $0.08/pizza
B: $96.88/pizza and about 8 pizzas/dollar
C: 8 pizzas/dollar and about $96.88/pizza
Mathematics
high-school
Petrichor
asked
by
Petrichor
4.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
A
Explanation:
RichardC
answered
Jun 11, 2023
by
RichardC
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org