menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A ball of 0.5kg slows down from 5m/s to 3m/s. Calculate the work done in the process
asked
Dec 11, 2023
145k
views
3
votes
A ball of 0.5kg slows down from 5m/s to 3m/s. Calculate the work done in the process
Physics
high-school
Wax Cage
asked
by
Wax Cage
6.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
Answer: Cannot determine cause we need to know the change of time to calculate the work.
Explanation:
m = 0.5kg
V = 3m/s - 5m/s = -2m/s
P = W/t = Fv
F = ma
W = Fvt
W = (0.5)(9.8)t = 4.9t
Docmanhattan
answered
Dec 16, 2023
by
Docmanhattan
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org