5.7k views
1 vote
5. A sprinter runs at 12m/s. Convert this to km/h.

a) 2 km/h b) 12 km/h C) 3.6 km/h d) 43.2 km/h​

User Akro
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

43.2km/h

Explanation:

1km = 1000m

1h = 3600s

1km/h to m/s

= 1 × 1000/3600

= 1000/3600

1m/s to km/h

= 1 ÷ 1000/3600

= 1 × 3600/1000

Hence, 12m/s = 12 × 3600/1000

= 43.2km/h

User Trani
by
6.9k points