55.9k views
2 votes
a 12oz box of cereal costs $3.50. An 18oz box of cereal costs $5.40. Set up equations to determine which is the better buy.

User Changelog
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

12oz box of cereal for $3.50 is the better buy

Explanation:

12oz=$3.50

36oz = $10.50

----------------------------

18oz=$5.40

36oz=$10.80

User Daniel Apt
by
4.9k points