55.9k views
2 votes
a 12oz box of cereal costs $3.50. An 18oz box of cereal costs $5.40. Set up equations to determine which is the better buy.

User Changelog
by
8.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

12oz box of cereal for $3.50 is the better buy

Explanation:

12oz=$3.50

36oz = $10.50

----------------------------

18oz=$5.40

36oz=$10.80

User Daniel Apt
by
7.8k points

Related questions

2 answers
2 votes
141k views
asked Jul 25, 2023 61.8k views
Joseph Tesfaye asked Jul 25, 2023
by Joseph Tesfaye
8.5k points
2 answers
11 votes
61.8k views