161k views
4 votes
September 2022 1 Thursday Twelve large bottles of water cost $9 . What is the cost per bottles of water



1 Answer

2 votes

Answer:

75 cents

Explanation:

If 12 bottles cost $9, in order to find the cost of one bottle we must divide the cost by the number of bottles.


(9)/(12) = 0.75

therefore the cost of one bottle is 75 cents

User Nukesor
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories