39.8k views
4 votes
If 3 oranges cost $1.75,how much would 20 oranges cost?

2 Answers

5 votes

Answer:

$11.67

Explanation:

3 oranges = 1.75

1 orange = 0.58333333333

20*0.58333333333 = 11.6666667

User DxTx
by
6.4k points
3 votes

Answer:$12

Explanation:

1.75/3= 0.6 (1dp)

0.6 x 20 = 12

User ChillyPenguin
by
6.7k points