64.4k views
2 votes
Q6. A crane lifts a load weighing

3000N through a height of 5m in
10s. What is the power of the
crane?

1 Answer

4 votes

Answer:

Crane power 1 500 Watt

Step-by-step explanation:

Given:

F = 3000 N - Cargo weigh

H = 5 m - Height

t = 10 s - Time

___________

P - ? Crane power

Work done by crane:

A = F·H = 3000·5 = 15 000 J

Crane power:

P = A / t = 15 000 / 10 = 1 500 W

User Sagar Jogadia
by
7.0k points