202k views
3 votes
Grocery Giant is having a sale on Swiss cheese, 24 slices for $7.20.

How much would it cost to buy 5 slices of cheese at the same rate?

2 Answers

6 votes
$36 thirty six dollars.
User Bdx
by
8.0k points
4 votes

Answer:

$1.50

Explanation:

first, find the unit rate which is 0.3 (7.2/24)

then multiply that by 5

User Marcos Oliveira
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories