81.8k views
2 votes
Yoko needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 36 forks for $1.54. Brand B has a box of 48 forks for $1.66 .

Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

1 Answer

1 vote

Answer:

brand b is the better buy, brand a unit price is 0.0427, and brand b is 0.0346

Explanation:

hope it helped :)

User Scarl
by
8.0k points