217k views
5 votes
6. MP Justify Conclusions Tammy was

comparing information for two cell phone
plans. Plan A would cost $480 for one year.
Plan B would cost $250 for 6 months.
Tammy reasons that plan B must cost more
for one year. Is there enough information to
know if she is correct? Explain your
reasoning.

User Prizoff
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Theusage is 585 minutes of call duration..

Step-by-step explanation:

Fixed plan cost is M=$.39.95

Charge for first 500 minutes call: Free

Charge for call exceeding 500 minutes: $.0.35/minutes.

Let x minutes be the total call duration.

The bill is P=$.69.70 i.e. more than $.39.95, which indicates

call duration is more than 500 minutes.

The rule states that bill for call exceeding 500 minutes is

P=M+(x−500).0.35 or

69.70=39.95+(x−500).0.35 or (x−500).0.35=69.70−39.95 or

(x−500).0.35=29.75 or (x−500)=

0.35

29.75

or

(x−500)=85 or x=500+85=585 minutes.

The usage is 585 minutes of call duration .

Step-by-step explanation:

hope this helps

User Mrsargent
by
6.4k points