205k views
0 votes
7 bags of red grape cost $24.50 4 bags of green grapes cost $15 what type of grapes is more expensive

2 Answers

1 vote
Okay so you need to find how much 1 bag of each costs and to find you divide the cost by the amount so for the red grapes you divide $24.50/7=3.5 so each bag of red grapes costs $3.50. To find green grapes you divide $15/4=3.75 so each bag of green grapes costs $3.75. So the green grapes are the most expensive.
Hope this helps
User Christopher Souvey
by
8.6k points
5 votes

Answer:

red grapes cost the most

Explanation:

7 bags of red grape cost $24.50 4 bags of green grapes cost $15 what type of grapes is more expensive?

24.5/7 = $3.50 per bag

15/4 = $3.75 per bag

So, the red grapes cost more per bag.

User Craig Sefton
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.