57.6k views
5 votes
3. Three different bags of pretzels are sold at the store. Which bag of pretzels is the best buy? (1 pi

Bag A:10 ounces for $1.10
Bag B:12 ounces for $1.38
Bag C: 6 ounces for $0.84
O Bag A
© Bag B
6
© Bag C
O Bag A and Bag B are equally good values

User Tristyn
by
4.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

bag A

Explanation:

10/1.10=9.09090909091

12/1.38=8.69565217391

6/0.84 7.14285714286

User Braddock
by
5.1k points