186k views
5 votes
Help me with this two problems pls!

Use each unit rate to find the total.


Andy drove 840 miles in 12 hours. how far could he drive in 3 hours?

Unit rate (speed):

Distance:

Pira drives 825 miles to California.The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125

Find his speed

Find his gas mileage

Find the unit price he paid for gas.

User Mjrduran
by
8.0k points

1 Answer

6 votes

Answer: andy drove 280 miles in 3 hours

Step-by-step explanation: are you seriousseious right now?

User MehulJoshi
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories