Answer: $54,742.75
Step-by-step explanation:
Each year you need to multiply the employee's current salary by 4% (in decimal form this is 0.04). Then you add the result to their current salary.
Year 1
40000 * 0.04 = 1600
40000 + 1600 = 41600
Year 2
41600 * 0.04 = 1664
41600+ 1664 = 43264
Year 3
43264 * 0.04 = 1730.56
43264+ 1730.56 = 44994.56
Year 4
44994.56 * 0.04 = 1799.78
44994.56+ 1799.78 = 46794.34
Year 5
46794.34 * 0.04 = 1871.77
46794.34+ 1871.77 = 48666.11
Year 6
48666.11 * 0.04 = 1946.64
48666.11+ 1946.64 = 50612.75
Year 7
50612.75 * 0.04 = 2024.51
50612.75+ 2024.51 = 52637.26
Year 8
52637.26 * 0.04 = 2105.49
52637.26+ 2105.49 = 54742.75