224k views
5 votes
Please help!!! 10 points!! The total price of 3 pencils and 1 protractor at $3 was 4 times the total price of 1 pencil and 1 eraser at $0.60. What is the price of 1 pencil?​

User RHelp
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Explanation:

The total price of 3 pencils and 1 protractor at $3 was 4 times the total price of 1 pencil and 1 eraser at $0.60. What is the price of 1 pencil?​

when pencil = p

3p + 3 = 4(p + 0.6)

expand right side:

3p + 3 = 4p + 2.4

subtract 3 from both sides:

3p + 3 - 3 = 4p + 2.4 - 3

3p = 4p -0.6

subtract 4p from both sides:

3p - 4p = 4p -0.6 - 4p

-p = -0.6

divide both sides by -1:

(-p)/-1 = (-0.6)/-1

p = 0.6

so each pencil costs $0.60

User Huiyan Wan
by
5.1k points