Answer:
Step-by-step explanation:
R₁ = 22 Ω
R₂ = 4.5 Ω
U = 45 V
Circuit resistance:
R = R₁ + R₂ = 22 + 4.5 = 26.5 Ω
Circuit current:
I = I₁ = I₂ = U / R = 45 / 26.5 ≈ 1.7 А
Lamp voltages:
U₁ = I₁·R₁ = 1.7·22 ≈ 37 V
U₂ = I₂·R₂ = 1.7·4.5 ≈ 8 V
Power:
P₁ = U₁·I₁ = 37·1.7 ≈ 63 W
P₂ = U₂·I₂ = 8·1.7 ≈ 14 W
P = U·I = 45·1.7 ≈ 77 W