28.8k views
5 votes
Rite Aid sells 8 ounces of shampoo for $0.89 and Walgreens sells 12 ounces for $1.47 which is the better buy?

User MrGigu
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:Rite aid

Explanation:

8 ounces for $1.47. It comes out to $0.07 per ounce compared to $0.12 per ounce.

User Varghese
by
4.5k points
6 votes

8 ounces for $1.47. It comes out to $0.07 per ounce compared to $0.12 per ounce.

User Michael Hubeny
by
4.8k points