98.3k views
0 votes
A 12 pack of sodas is priced at $5.40 and a 16 pack of sodas is priced at $6.72. Which is a better buy?

A 12 pack of sodas is priced at $5.40 and a 16 pack of sodas is priced at $6.72. Which-example-1

2 Answers

5 votes

Answer:

The 16 pack

Explanation:

Pack 1: $5.40 for 12

  • Find the price per soda by dividing the price by 12: $5.40 / 12 = $0.45 per can

Pack 2: $6.72 for 16

  • Find the price per soda by dividing the price by 16: $6.72 / 16 = $0.42

Therefore the 16 pack is the better buy because you purchase an extra 4 sodas for $0.03 less.

User Malkia
by
8.1k points
6 votes

Answer:

Explanation:

5.40/12= 0.45

6.72/16=0.42

User Josh Silveous
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories