menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 8 oz jar of peanut butter costs $1.32 – what is the price per ounce?
asked
Mar 4, 2023
170k
views
2
votes
A 8 oz jar of peanut butter costs $1.32 – what is the price per ounce?
Mathematics
high-school
Jonnster
asked
by
Jonnster
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
the price per once is $0.165
Explanation:
Hunter Eidson
answered
Mar 11, 2023
by
Hunter Eidson
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 20, 2024
199k
views
3. A 16 oz. jar of Jiff Peanut butter costs $5.68. What is the cost per ounce? Show your work! (Hint: money is rounded to 2 decimal places).
Paul McLean
asked
Aug 20, 2024
by
Paul McLean
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
199k
views
asked
Mar 17, 2020
197k
views
A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
KyluAce
asked
Mar 17, 2020
by
KyluAce
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
197k
views
asked
Aug 21, 2021
184k
views
Investigate Ratios and Rates: Investigation 1 1. Which size jar of peanut butter has the least price per ounce? A. 9-oz jar for $4.77 В. 18-oz jar for 39.18 с. 24-jar for 1.76 D. 40-oz jar for $20.80
Lumos
asked
Aug 21, 2021
by
Lumos
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
184k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org