170k views
2 votes
A 8 oz jar of peanut butter costs $1.32 – what is the price per ounce?

User Jonnster
by
4.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the price per once is $0.165

Explanation:


8 \: jar \: of \: peanut \: cost \: 1.32 \\ 1jar \: cost \: what \: \\ now \: to \: get \: price \: of \: each \: jar\\ 1.32 / 8 \\ = .0165

User Hunter Eidson
by
5.3k points